בואו נפליג יחד 

לא תמיד היתה לנו מדינה. שנים על גבי שנים חי עם ישראל בגלות, לפעמים בקושי רב ולפעמים פחות, אך השנים שקדמו לקום המדינה היו שנים שלא היו כמוהן – שנות שואה לעם היהודי, שהעצימה יותר מאי פעם את הצורך לשוב ארצה.

באותה תקופה שלטו הבריטים בארץ ומנעו מיהודים לעלות אליה. מול המחסום הבריטי נחלצו אנשי המחתרות היהודיות למבצע העפלה דרך הים ודרך היבשה, להעלות את אחיהם ארצה על אפם ועל חמתם של השלטונות.

בשבוע ההעפלה שלנו נצלול אל אותה תקופה, נחווה את הכאב ואת הגבורה המעורבבים בתוכה, ונשוב אל ימינו שלנו במבט חדש גם על ההווה.

download (9).jfif

המחתרות

יום רביעי כ"ח ניסן

נכנס לעולמן של המחתרות היהודיות בזמן השלטון הבריטי, נעמוד על ההבדלים ביניהן, בצד המטרה המשותפת לכולם, נראה את תרומתן העצומה למפעל ההעפלה, ונטעם על בשרנו קמצוץ מדרך פעולתן.

download (10).jfif

יום הזכרון לשואה ולגבורה

יום שלישי כ"ז ניסן

ברוח יום השואה – נלווה את הבריחה של הפליטים מאירופה, לאחר החוויות הקשות שעברו בשנות המלחמה, בדרך ארצה.

unnamed.jpg

רקע היסטורי

יום שני כ"ו ניסן

נכיר את הרקע ההסטורי למבצע ההעפלה. את עמדת הבריטים, את חוקי הספר הלבן ואת הצורך הנואש של פליטי השואה בבית יהודי בארץ ישראל.  

download (8).jfif

מחנה מעצר

יום שני ג' אייר

נכיר את חוויית המעצר במחנות שהקימו הבריטים למעפילים שתפסו – בקפריסין או בעתלית, חזרה אל מציאות סגורה ומסוגרת במקום החופש שלו ציפו כל כך.

download (6).jfif

ההגעה לארץ ישראל

יום ראשון ב' אייר

המסע של ספינת המעפילים לא תמיד נגמר בהגעה אל חופי ארץ ישראל. דווקא רגע ההגעה אליהם היווה סכנה גדולה עקב מארב הבריטים ונסיונותיהם להכשיל את המהלך ולשלוח את המעפילים למחנות מעצר.  ביום זה נחקור את השלב המורכב של ההגעה ארצה.

הספינה

אוניית_המעפילים_לא_תפחידונו_-_מעפילים.jp
יום חמישי כ"ט ניסן

נעמיק בחוויית ההפלגה בספינת המעפילים, על הקשיים והתקוה שבה, ונכיר את סיפורן הפרטי של ספינות מעפילים שונות.

Shaike_Ofir.jpg

עדויות מעפילים

images.jfif

יום סיכום

יום חמישי ו' אייר

לאחר שבוע של צלילה אל תקופת ההעפלה, וחגיגת יום העצמאות שהתאפשר גם הודות לה – נאסוף את חוויותינו, יצירותינו ומחשבותינו ונביט על הנושא כולו במבט על, שישאר עמנו, גם בהמשך דרכנו כיהודים בארץ ישראל.

מדבקת_דם_המכבים.jpeg
יום שלישי ד' אייר

יום הזכרון לחללי צה"ל